Як дешево покращити генерацію СЕС у спеку

Volodymyr

Tier1
Реєстрування
11 Чер 2020
Дописи
68
Бали
33
Як відомо, зі зростанням температури продуктивність СЕС значно падає. Багато уваги приділяється спробам зменшити температуру сонячних модулів. Але це досить складно, бо площа модулів - достатньо велика. Є дослідження, які показують, що продуктивність іншої складової СЕС - інвертора - також падає з підвищенням температури. Це напряму впливає на генерацію:

1628767511851.png

На своїх інверторах, які розташовані у приміщенні, я помічав температуру до 55°. Можу припустити, що при цьому їхня ефективність падає до 90-92% (якщо екстраполювати перший графік). Для вирішення застосував просту ідею - по аналогії з охолодженням процесорів та ін. компонентів комп'ютера - забезпечити примусову циркуляцію повітря для охолодження алюм. радіатора інвертора:

1628768345859.png


(Вентилятори не продаю, фото з інету :)) Ціна питання - в межах 400 грн, потужність - до 40 Вт.

Спрямував потік повітря знизу, з використанням дефлектора з металопрофілю, щоб максимально охолодити алюм. радіатор між стіною та інвертором.
Результат: охолодження внутрішньої температури інвертора +/- градусів на 10.
Профіт - плюс 2% ефективності інвертора -> генерації СЕС.

Без охолодження:

1628769211773.png

З охолодженням:

1628769252043.png

P.S. У моїх інверторів немає вбудованих кулерів (silent / passive cooling). Можливо, у вас вони є.
Також, на відкритому повітрі може бути трохи легше з охолодженням, ніж у приміщенні. Але додатково охолодити інвертор на кілька градусів - завжди плюс.
 
Останнє редагування:

Sergey

Administrator
Команда форуму
Реєстрування
13 Бер 2018
Дописи
2.368
Бали
113
Сонячні панелі
Ja Solar
Інвертор
Huawei 33KTL-A
Є дослідження, які показують, що продуктивність іншої складової СЕС - інвертора - також падає з підвищенням температури.
Там графіки для якихось цікавих інверторів приведені. Якби при 40 ККД падало б до 92, то він мав би розсіювати 2.5 кВт що мені здається малореальним.
Тобто може щось і є, але графіки зовсім не сюди.
 

Apocalipse

Tier1
Реєстрування
10 Січ 2021
Дописи
336
Бали
43
Сонячні панелі
Longi
Інвертор
Huawei 33 KTL-A
Дуже це усе сумнівно. Моя практика показує, що інвертор і при 30 і при 60 генерує однаково.
 

Олександр_А

Huawei Ukraine
Реєстрування
13 Тра 2020
Дописи
172
Бали
63
Стаття має хибні висновки і написана без розуміння. Прочитати її можна тут:
Якщо цікаво, то я її розберу по кісточках.
 

Sergey

Administrator
Команда форуму
Реєстрування
13 Бер 2018
Дописи
2.368
Бали
113
Сонячні панелі
Ja Solar
Інвертор
Huawei 33KTL-A

Volodymyr

Tier1
Реєстрування
11 Чер 2020
Дописи
68
Бали
33
Ви це серйозно? Дуже цікаво і дивно :) Інвертор - це ж коробка з купою електричних компонентів, які, зазвичай, працюють гірше за високої температури. Гаразд, це не єдина стаття на цю тему. Пошукав - от, наприклад, офіційний документ від SolarEdge, в якому чітко вказано, на скільки обмежується макс. струм інвертора, в залежності від температури:

Однофазні:

1628800602488.png

Трифазні:

1628800660826.png

1628800691552.png
 

Volodymyr

Tier1
Реєстрування
11 Чер 2020
Дописи
68
Бали
33
Цитати з документації Huawei ;)


1628801089093.png

(Вільний переклад: "Інвертор SUN2000 має бути встановлений у добре вентильованому середовищі для забезпечення достатнього розсіювання тепла. У випадку встановлення під прямими сонячними променями, може бути ініційоване зниження продуктивності з-за додаткового підвищення температури").

1628801522317.png

Знову-таки, йдеться про помилки, спричинені недостатньою вентиляцією та надмірним підвищенням температури.

1628801608646.png

60° - максимальна температура.. Цікаво, чому? )
 

Олександр_А

Huawei Ukraine
Реєстрування
13 Тра 2020
Дописи
172
Бали
63
Ви це серйозно? Дуже цікаво і дивно :) Інвертор - це ж коробка з купою електричних компонентів, які, зазвичай, працюють гірше за високої температури.
Абсолютно серйозно.
Зниження потужності інвертору відбувається програмним шляхом, щоб запобігти перегріву компонентів. При цьому ККД перетворення лишається майже незмінним, а потужність на виході знижується відповідно до потужності на вході, тому що MPPT зміщує робочу
точку від ТМП.
Гаразд, це не єдина стаття на цю тему. Пошукав - от, наприклад, офіційний документ від SolarEdge, в якому чітко вказано, на скільки обмежується макс. струм інвертора, в залежності від температури:
Це температурний дерейтинг.
 

Олександр_А

Huawei Ukraine
Реєстрування
13 Тра 2020
Дописи
172
Бали
63
Переглянути вкладення 1914

60° - максимальна температура.. Цікаво, чому? )
Що вище температура навколишнього середовища, то менша різниця температур між інвертором та повітрям. Через малу різницю температур, теплопередача суттєво знижується і інвертор не матиме можливості ефективно розсіювати тепло.
Це стосується будь-якого інвертору, а не тільки Huawei.
P.S. доведеться робити, все ж таки, роз'яснення статті.
 

Apocalipse

Tier1
Реєстрування
10 Січ 2021
Дописи
336
Бали
43
Сонячні панелі
Longi
Інвертор
Huawei 33 KTL-A
P.S. доведеться робити, все ж таки, роз'яснення статті.
Цікавіше було б десь почитати про "лабораторне" випробування (якщо таке існує) паралельної генерації двох однакових СЕС, з однаковими панелями, інверторами, кутами , тощо. Тільки один інвертор щоб спеціально нагріли до 60 градусів :). Звичайно постійний перегрів до >50, 60 градусів негативно відобразиться на роботі інвертора (перше що спадає на думку, так це те що елементарно електролітні конденсатори скорше висохнуть. І то лише за умови, що там не використані полімерні конденсатори :) ). Але це:
1. В довгостроковій перспективі.
2. Сильно залежить від компонентів інвертора, які були використані (від їх якості та надійсноті)
 
Останнє редагування:

Volodymyr

Tier1
Реєстрування
11 Чер 2020
Дописи
68
Бали
33
Зниження потужності інвертору відбувається програмним шляхом, щоб запобігти перегріву компонентів.
Ну, от, бачите.
Відповідно, якщо забезпечити охолодження інвертора, зниження потужності можна уникнути.
 

Volodymyr

Tier1
Реєстрування
11 Чер 2020
Дописи
68
Бали
33
Через малу різницю температур, теплопередача суттєво знижується і інвертор не матиме можливості ефективно розсіювати тепло.
Це стосується будь-якого інвертору, а не тільки Huawei.
Я про це саме і кажу, з прикладами документації (SolarEdge, ... ). Роз'яснення статті - не обов'язково робити, дякую.
 

Apocalipse

Tier1
Реєстрування
10 Січ 2021
Дописи
336
Бали
43
Сонячні панелі
Longi
Інвертор
Huawei 33 KTL-A
Я про це саме і кажу, з прикладами документації (SolarEdge, ... ). Роз'яснення статті - не обов'язково робити, дякую.
тобто якщо вірити вашим графікам. Інвертор SE при температурі 65градісів видасть лише 10А на фазу замісь 26? Щось дуже мало в це віриться. Ви пробували це перевірити на практиці?
 

Олександр_А

Huawei Ukraine
Реєстрування
13 Тра 2020
Дописи
172
Бали
63
Я про це саме і кажу, з прикладами документації (SolarEdge, ... ). Роз'яснення статті - не обов'язково робити, дякую.
При правильній конфігурації та при температурі навколишнього середовища 50° Huawei SUN2000-30KTL-M3 не знижуватиме потужності.
Зниження ККД інвертора у статті скоріше за все було спричинено зниженням напруги від панелей при підвищенні температури, а не через вплив температури на інвертор.
 

Apocalipse

Tier1
Реєстрування
10 Січ 2021
Дописи
336
Бали
43
Сонячні панелі
Longi
Інвертор
Huawei 33 KTL-A
Це графіки виробника, не мої. Думаю, виробнику можна вірити.
Не знаю... Щось не віриться мені, що при 65градусах буде лише 10А генерації. Принаймні в мене при 65градусах генерація не падає.
 

Apocalipse

Tier1
Реєстрування
10 Січ 2021
Дописи
336
Бали
43
Сонячні панелі
Longi
Інвертор
Huawei 33 KTL-A
Зовнішнього середовища.
Автор теми говорить про температуру всередині інвертора, або на його радіаторі. А зовсім не зовнішнього середовища. Тому і я про внутрішню говорю.
 
Угорі